30 Haziran 2011 Perşembe

Zebra midyesi


Midyeler birbirine eklemlenmiş iki parçalı kabukları olan yumuşakçalardır. Denizlerin kıyıya çok yakın kesimlerinde kayalara ve birbirlerine sıkıca tutunmuş binlerce midye görülebilir. Çenet denen bu kabuk parçaları gerçek midyelerde düz yüzeyli, siyaha yakın koyulukta, oval, birbirine benzer biçim ve iriliktedir.

Bünyelerinde bulundurdukları sedef sayesinde zararlı maddelerden kendilerini korumak için onu inciye dönüştürürler.Midyeler sindirim yapmazlar. Aynı zamanda yemek olarak da tüketilirler.

Zebra Midyesi ( Dreissena polymorpha)

Hazar Denizi'nin ve Karadeniz'in yerli türüdür.Şu anda Birleşik Krallık (UK),Batı Avrupa,Kanada ve ABD'ye yayılmış bulunmaktadır.Besin için zooplanktonlarla mücadele halindedir,bu yüzden yerel besin zincirlerine zarar verir.Yerel yumuşakçaların ekolojik görevlerini yerine getirmelerini engelleyerek büyük ekonomik zararlara sebep olur.


Tanımlanması:

En fazla 3 santimetre uzunluğunda olabilir. Kabuğu siyah veya kahverengidir ve kabuğun üzerinde beyaz çizgiler vardır. Kabuk fazlaca kabarıktır. Ön ve arka yüzey arasında bir açı vardır. Renk şablonları fazlaca çok biçimlidir. Neredeyse tamamı ile siyahtan,renksize kadar, çizgi formlarının çeşitliliği ile birlikte değişkenlik gösterir.

Bulunduğu Yerler:

Nehirlerin denizle birleştiği yerlerde,su yollarında,göllerde,kentsel alanlarda

Yaşayabileceği Koşullar:

Tuzluluk, 6 ppt ye kadar
Sıcaklık yaklaşık olarak 29 santigrat dereceye kadar
Saniyede 2 metreden daha hızlı akıntı olan yerde yaşayamaz.

Genel Etkileri:

Zebra Midyesi 7 ile 400 mikron aralığındaki organik ve inorganik parçacıkları süzer,Yerli planktoncullarla besin için rekabete girer.

Hiç yorum yok:

Ebedi takvim

Ebedi Takvim