16 Ağustos 2011 Salı

Mezgit


                                                                                                         
Familyası Latincesi İngilizcesi Mahalli Adı
Gadidae Merlangius merlangus Whitting Mezgit
 Morfolojik Özellikleri: 

 Üç tane sırt yüzgeci bulunan bu balıkta anüs yüzgeçleri arasında mesafe yoktur. Çene altında genellikle küçük bıyık bulunur. Sırt mavimsi veya gümüşimsi renkli, karın beyaz veya gümüşi beyazdır. Yan çizgi göğüs yüzgeci üzerinde kavis yapar.

Gadidae familyasından olan mezgit dünya balıkçılık sanayinde önemli rolü olan balıklardan biridir. Mezgit ülkemiz sularında en çok Karadeniz'de bulunur. Akdeniz ve Ege'de pek sık rastlanmaz. Ancak kışın Karadeniz'den sert kuzey rüzgârıyla Marmara'ya inen bir kısım sürüler kış aylarını burada geçirip mart ayında yumurta dökerler. Mayıs ayında yavrular kıyılardan erişkinler ise kanalı takip ederek İstanbul Boğazı'ndan geçip Karadeniz'e çıkış yaparlar.
Sularımızda yaşayan türü bilimsel adıyla Gadus merlangus'tur. 30-40 m. derinlikteki sularda ve dipte sürüler halinde yaşarlar.
Mezgit balıklarının diğer türleri Atlas Okyanusu'nun iki kıyısında ve kutup denizlerinde yaşar.
Avrupa tarafında Kuzey Denizi'nde başlayan Manş'tan Biscaye Körfezi'ne kadar uzanan bölgede Skagerrak Faeroes Kuzeydoğu İskoçya'nın İzlanda'ya bakan kıyılarında; Atlas Okyanusu'nun Amerika kesiminde ise New Foundland ve New England açıklarında büyük miktarlarda avlanır.
Mezgit balığının ortalama boyu 30 cm. olup gövdesi elips şeklindedir. Sularımız dışında yakalanan türleri arasında boyu 110 cm.'i ağırlığı 16 kiloyu bulanları vardır.

Maksimum uzunluğu 60 cm. 
Ortalama uzunluğu 5-25 cm.
Maksimum ağırlığı gr.
Ortalama ağırlığı gr.
Üreme zamanları
Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık
x  x  x  x  x  x  x
Avlanma Yöntemleri :Trol, Serpme ağları, Olta

Hiç yorum yok:

Ebedi takvim

Ebedi Takvim